Niewielka i nieustawna łazienka to zmora mieszkań w blokach, a czasem także nierozsądnie zaprojektowanych domów jednorodzinnych. Urządzenie takiego pomieszczenia to co prawda duże wyzwanie, ale sięgając po rozwiązania dedykowane małym przestrzeniom, da się stworzyć wnętrze funkcjonalne i piękne. Zobacz, w jaki sposób gospodarować niewielkim metrażem łazienki.
Urządzanie małej łazienki – od czego zacząć?
Przy małym metrażu każdy centymetr miejsca musi być dobrze wykorzystany. Zanim więc wybierzesz się do sklepu po płytki ceramiczne i umywalkę – zrób plan. Możesz poprosić o pomoc w przygotowaniu projektu kogoś doświadczonego, np. architekta wnętrz, natomiast opracowanie takiego planu samodzielnie też jest możliwe! Rozrysowując lub rozpisując projekt, weź pod uwagę liczbę domowników (od tego zależy chociażby ilość miejsca potrzebna na przechowywanie kosmetyków) oraz ich nawyki i przyzwyczajenia. Dzięki takiej analizie stworzona przez ciebie łazienka będzie odpowiedzią na potrzeby twojej rodziny, a nie miejscem estetycznym, ale mało funkcjonalnym.
Żeby proces urządzania niewielkiej łazienki był przyjemny, już na początku oszacuj jaki możesz przeznaczyć na to budżet. Będziesz dzięki temu wiedzieć, na co możesz sobie pozwolić wybierając materiały czy meble łazienkowe. Inspiracji możesz poszukać w internecie albo katalogach wnętrzarskich – określając, który styl najbardziej ci odpowiada dużo łatwiej znajdziesz w sklepie potrzebne produkty. Dzięki sprecyzowaniu, co we wnętrzach łazienkowych ci się podoba unikniesz kupowania rzeczy, które nie będą do siebie pasowały.
Jak urządzić małą łazienkę – praktyczne porady
Mała łazienka powinna być urządzona raczej w duchu minimalizmu niż przesytu i nadmiaru. Powód jest prozaiczny – duża ilość dekoracji, kolorów, wzorów i faktur sprawia, że przestrzeń staje się chaotyczna i ciasna. Wnętrze musi sprawiać wrażenie harmonijnego i uporządkowanego.
- Schowaj to, co zbędne. Kosmetyki stojące na pralce albo przy umywalce schowaj do szafek. Na wierzchu niech zostaną tylko te, które rzeczywiście są niezbędne i używane kilka razy dziennie. Nie zostawiaj na wierzchu zbyt wielu ozdobnych pudełek na chusteczki, biżuterię czy inne akcesoria, ponieważ wprowadzą niepotrzebny bałagan.
- Wybieraj jasne kolory. To rozwiązanie może oczywiste, ale często pomijane, bo przecież ciemne łazienki są takie intrygujące! Mała łazienka rządzi się jednak swoimi prawami i zdecydowanie lepiej będzie wyglądać pokryta płytkami w odcieniach rozmytego beżu, szarości czy po prostu bieli. Jeśli nie chcesz mieć całkowicie jasnej łazienki, możesz na którejś ścianie położyć ciemniejsze płytki. Ważne, by nie zajmowały dużej powierzchni i nie sięgały aż do sufitu, bo stworzą efekt akwarium.
W łazience ze względów praktycznych powinno znaleźć się oczywiście lustro. Wybierając model do małej łazienki, postaw na taflę sporych rozmiarów. Rozjaśni i optycznie powiększy przestrzeń.
Mała łazienka – najciekawsze rozwiązania
Aranżując niewielką łazienkę dobrze jest sięgnąć po rozwiązania nowe, innowacyjne i zrobić research na temat tego, co aktualnie oferuje rynek. Często okazuje się, że technologia i pomysły producentów są w stanie rozwiązać wiele aranżacyjnych kłopotów. Na co zwrócić szczególną uwagę w kontekście łazienki?
Półki łazienkowe wall box
Półki wnękowe Wall Box to ciekawa alternatywa dla półek tradycyjnych montowanych do ściany. Ich ogromną zaletą jest to, że są umieszczone wewnątrz ściany, co oznacza, że nie zajmują cennej przestrzeni. Szeroką ofertę tego typu półek znajdziesz w naszym sklepie.
Różnorodność wzorów i kolorów sprawia, że z łatwością dopasujesz je do swojej aranżacji. Takie rozwiązanie można zastosować również w miejscu uchwytu na papier toaletowy.
Kabina prysznicowa walk-in
W małej łazience raczej nie ma co myśleć o wygodnej, dużej wannie. Żeby zaoszczędzić miejsce, wizualnie powiększyć przestrzeń i nadać łazience przestronności najlepszym rozwiązaniem będzie prysznic z kabiną walk-in z minimalistycznym odpływem.
Alternatywą dla takiej kabiny może być subtelny, niski brodzik. Zarówno odpływy, jak i brodziki w różnych wersjach znajdziesz w naszej ofercie.
Toaleta myjąca zamiast toalety i bidetu
Jeśli należysz do grona osób, które cenią sobie możliwość korzystania z bidetu, nie musisz rezygnować z jego funkcji nawet w małej łazience. Co prawda na dwa osobne urządzenia raczej nie znajdziesz miejsca, ale możesz zastosować alternatywę w postaci toalety myjącej, która jest mariażem klasycznej toalety i bidetu.
Urządzenie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Próba zmieszczenia wszystkiego na niewielkiej przestrzeni może być frustrująca. Wystarczy jednak zrobić dobry plan i rozejrzeć się, co aktualnie oferuje rynek. Okazuje się, że jest naprawdę wiele funkcjonalnych rozwiązań, które ułatwiają stworzenie wygodnej przestrzeni nawet w małej łazience.